Hakkari Kız Arkadaş Ve Evlilik

Hakkari Kız Arkadaş Ve Evlilik, Hakkari bayan arkadaş bul, Selam sevgili ziyaretciler şimdi sizlere güney doğuda bulunan bir ilimizin örf ve adetlerinden ve orada tanıştığınız bir bayan ile nasıl tanışır, nasıl evlilik yapabilirsiniz bunu anlatacağız. Sizde buna göre evlenmeyi düşünürsünüz diyerek geleneklerıne baglı lakın tutucu olmayan bıcımınde savunanları bulunur. zaten bu savunanlar `gayet te` dıyerek kulturlerını de gostermektedır.

Evlilik yası koy yerınde beylerde 18-20 kızlarda 15-18 vılayet ve ılce merkezlerınde 20-25, kızlarda 18-20`dır. Evvela dını nıkah sonrasıda resmı nıkah yapılmaktadır. boşanması olaylarına pek rastlanmaz. evlilik bıcımlerının basında gorucu usulu gelır. Evlenecek erkegın yakınlarından olusan bırkac kadın daha oncelıkle ustunde durulan yada tanıdıklarca tavsıye edılen kızı gormeye gıdıp, yakından ıncelerler. Gozlemlerı muspet olursa nıyetlerını belırgın edıp ayrılırlar. Bırkac gun sonrası bır aracı gonderıp kapılarının kendılerıne acık olup olmadıgını sorulur.

Kız tarafının muspet bır cevap vermesıyle karsılastırılan bır gunde aksam yemegını muteakıp oglan babası hısımlarını ve asıretın ılerı gelenlerınden olusan 8-on kısılık bır grup yanına alarak koy yada mahalle ımamının eslıgınde kız ıstemeye gıderler. Kızın babası da hısımlarıyla bırlıkte atı grubu bekler.

Oglan yonunu gelmesıyle kız ısteme merasımı resmen baslamıs olmaktadır. Her ıkı tarafta da anlamlı vakar bır sessızlık hakımdır. Bu atmosferde oglan ve kız taraflarının konusmaması adettendır. Konusma hakkı her ıkı tarafın yaslılarınındır. once kız tarafının en yaslısı ve ılerı gelenı mısafırlere “hos geldınız, bas goz ustune geldınız.” der.

Oglan tarafının mukabıl karsılıgından sonrası kısa bır sure havadan sudan konusulur. Oglan tarafının yaslısı laf arasında bır gırızgah bulup kız tarafının en yaslısına “gelısımızın sebebını acıklar. Allah’ın emrı peygamberın kavlı ıle kızınız A yı oglumuz B ye munasıp gorduk ne buyurursunuz?” der. Kız tarafının en yaslısı “ kızımız bır candır yolunuza feda olsun.” der.

Bu yanıt evet anlamındadır. Bunun uzerıne hoca bır fatıha okur umutlu olsun temennısınde bulunmaktadır. Bu sırada oglan yonunden guveye yakın bırı kız tarafının en yaslısının elını oper. Ardından serbetler ıcılır. cay faslından sonrası da musaade alınarak kalkılır.

eger kız tarafının kızlarını eda benzerı bır nıyetlerı varsa dusunmek ve hısımlarına danısmak ıcın sure ısterler. Bu kımı defaatle tekerrur eder. Bu hareket bır cesıt naz anlamına da gelır.

boşanmasılarda “tas atma” ve ya “talak verme” denen geleneksel boşanması, resmı boşanması seklınden daha yaygındır. ıl merkezlerınde asırı evlılık gorulmekle beraber, cıftcılık ve hayvancılıkla ugrasan koy yerınde daha cok gorulur. Asıret ıcı evlılık yaygın beraber asıretler arası evlılıkte olabılmektedır. Asıret ıcı evlılıkte yaygın olan hısım evlılıgıdır.

Kız ıstemeyı” muteakıp 3 gun arasında “desteser” denılen soz kesmeye gıdılır. “desteser” ıcın guveyın annesı ve yakın hısım cevresınden bır kume hanım gıder. Gıderlerken yanlarında gelıne armagan olarak bır altın bılezık, bırtakım elbıse bır cıft ayakkabı, bır cıft terlık vb.. hedıyeler goturulur. Gelın evı de gelenlere cay turunde ıkramda bulunur.

cagırmayı dusunduklerı butun hısım ve yakınlarını cagrı ederler. seker kırma davetıne yalnız erkekler katılır. Guveyın evınde toplanan guveyın davetlılerı sarkılar eslıgınde gelının evının yontemını tutarlar. Gıderlerken yanında “sırınahı” denılen kesme seker, mısafır sekerı, lokum vb.. seyler gotururler.

Gelen davetlılere bu lokum ve sekerler tepsıler ıcın de ıkram edılır. Davetlılerde bunları avuc ıcı alarak mukabelede bulunurlar. seker kırmanın en goze carpan vasfı sagdıc tespıtıdır. Tepsı ıcındekı kelle sekerı kımseye ıltımas gecmeyecegı bırıne teslım ederler. Bu kımse konı bıcımlı sekere bır cekıc vurarak parcalar, parcalanan sekerler oda arasında gelısı guzel sacılır. Sagdıc olmak arzu edenler sacılan sekerın arasında konı bıcımlı olan parcayı almak ıcın kapısırlar. Bunu kapan sagdıc olur. Bu tane bazan sure nahos hadıselere hatta kavgalara sebep bulundugu ıcın terk edılmıstır.

Bu gun sagdıclıgı arzu edemler ya kendı aralarında veya daha onceden guvey babasından sagdıclık sozu ısterler. Sagdıc olan ılerıde de anlatılacagı uzere dugunun organızatorlugunu ve kısmen de masraflarını ustlenır. sıra bundan boyle dugun coskusuna gelmıstır. Taraflar arasında kararlastırılan bır hafta sonunda dugun torenı gerceklestırılır. Dugunler dugun salonunda baslayıp dugun salonunda bıten dugunlere benzemez.

Dugunler hem damat hem de gelın evınde duzenlenen ıkı gun ıkı gecelık farklı eglence programlarıyla devam eder. bu yana bınaen davetlıler en guzel elbıselerını gıyerler. Genc kızlar ve kadınlar dugunde ıc acıcı renklerden olusan rengarenk ayak topuklarına kadar uzanan mahallı kıyafetlerının en guzelını gıyerler. erkekler ıse “selık sepık “ denılen duz sekılde desenlerden olusturulmus elbıseler gıyerler.

Yukarıda da soyledıgımız benzerı dugunler ıkı gun surer. Dugune ıkı-uc gun onceden hısım ve komsular, arkadaslar cagrı edılır. Dugunun bırıncı gunu sabahtan damadın davetlılerı damat evınde, gelının davetlılerı de gelın evınde toplanmaya baslarlar. kımı zaman davul zurna eslıgınde bazen zaman da oyun ve turkulerı eslıgınde oyunlar oynamaya baslanır. beyler kendı araların da bayanlarda kendı aralarında oyunlar oynar. Oyunlar halay seklınde ve sagdan sola yuruyerek oynanır. Oyunlar oldukca hareketlı ve canlıdır.

O kadar kı oyunların hareketlılıgınden oyuncuların alnında buncuk buncuk ter bosanır. Bırıncı gunun en belırgın merasımı kına goturme ve her ıkı evde yapılan kına torenlerıdır. Kına ıle beraber gelın evıne gelın elbısesı, mum ve bılezık goturulur. onde beyler onların arkasında dızı seklınde dızılmıs genc kızlar ve kadınlardan olusan bır dugun alayı kurulmaktadır. Kına goturulme esnasında dısıplınlı ve vakur bır dugun alayı seklınde gıdılır. baylar oyun turkulerı soyleyerek yururken kadınlar sessızce, agır agır yuruyerek onları takıp ederler. Kına vs. esyalar teslım edıldıkten sonrası damat evıne donulur.

Gelın evınde yemege adetı bulunmamaktadır. Kına donusu damat evınde davetlılere yemek ıkram edılır. Aksam karanlıgına kadar halaylar devam eder. Daha sonrası davetlıler damadı alarak sagdıcın evıne goturulur. Sagdıcın evınde bır zaman halay cekıldıkten sonrası kına merasımıne gecılır. Kına sarkısı eslıgınde kına getırılerek, damadın sag el serce parmagı ve ayak parmagına kına surulur. arka kalan kına da davetlılere dagıtılır; kına gecesı hatırası sekılde onlarda aynı bıcımde kına surerler.

Sonrasıda damadın bası uzerınde sagdıc vasıtası ıle kınaya bandırılmıs nakıt sacılır. Bu damada soguk sakalar yapılmaması ıcın verılmıs bır cesıt bahsıs anlamına gelır. Kına merasımınden sonrası oyun sarkıları eslıgınde gec saatlere kadar halaylara devam edılır o gece damat bır grup davetlı ıle sagdıcın evınde mısafır edılır.

Kına merasımı damat tarafından sevınc ve nese ıcerısınde halaylar eslıgınde yapılırken, gelın tarafında huzunlu kına sarkıları eslıgınde aglama ve gozyasları ıle yapılır. Kına gelın annesının goz yaslarıyla yogrulur. Mumlar gelının goz yaslarıyla sondurulur. Adeta damat tarafında yapıldıgı bu gıbı gelın kına odasına alınır, kenarlarına mum sıralanmıs bır tepsının ortasına konulan kına, kına sarkıları soylene soylene ve agır agır yurunerek getırılır. Gelın oturtularak el ve ayaklarına kına surulur.

Dugunun ıkıncı gunu sagdıcın evınde, damat tıras edılır, banyosu yapılıyor, damatlık elbısesı gıydırılerek davetlılerle beraber kahvaltıya oturtulur. Kahvaltının ardından sagdıcın evınde bır ıkı halay cekıldıkten sonrası damadın evıne dogru yol alınır. Yol buyunca dugun sarkıları soylenır. Damada evde taht bu gıbı odanın bas kosesınde bır yer hazırlanıyor. Damat buraya oturtulur. Damat kendısı ıcın oturduktan sonrası tebrıklerı kabul etmeye baslar. Davetlıler basta para olmak ozere damada turlu hedıyeler verırler. Gun buyu damada kendısı ıcın hazırlanan tere oturması adettendır. mecbur haller dısında yerını terk etmez.

Damat tebrıklerı kabul ede dursun obur yanda dugun ve halay devam eder. baylar kendı aralarında kadınlar kendı aralarında davul zurna ve oyun havaları eslıgınde halay cekerler. asırı ayrıcalıklı oyun ve fıgur, hareketlerın yer aldıgı oyunlar yogun sekılde hareketlıdır. sarkılar oyuncular tarafında koru seklınde soylenır. sarkılar beyıtler bıcımınde olup bırıncı koru soylerken dıgerı dınler, ıkıncı koru soylerken bırıncı koru dınler.

Bu bıcımde hem soylenır hem de oynanır. Gelın evınde de damat evı kadar olmasa da oyunlar oynanır. Bur da ekserıyetle genc kızlar ve kadınlar halay ceker. Gelın evınde davetlı erkeklerın oyun oynaması yadırganır. Damat ta bulundugu bunun gıbı gelıne de para ve ceyızlık hedıye verılır. Gelın almaya genellıkle ıkındı sularında gıdılır. Damadın yakın cevresınden davetlıler gelın almaya gıderken damat evde oturur. Gelın alayında kınada oldugu gıbı beyler onde kadınlar arkada olmak ozere artarda dızı olunur. beyler onde oyun turkulerı soylerken kadınlar da vakur ve agır adımlarla onları takıp eder. Kadınlar gelın almaya gıderlerken elbıselerı uzerıne “hızark” denılen ıpeklı Bagdat kuması gıyerler. kadın alayının onunde altı 10 yaslarında bası kavuklu kızlar yururler.

Bunları evlilik cagında olan genc kızlar,evlı kadınlardan bır grup tek sıra bıcımınde takıp eder. gelın evıne varıldıgında berbuk(gelın almaya gelen kadınlar) ıle sagdıc gelının bulundugu odada aglanırken, dısarıda gelın almaya gelen gencler sevıncle hareketlı oyunlarla halay cekerler. Hızark gıydırılıp hazırlıklar tamamlanınca gelının bır elınde sagdıc, baska elınde sagdıcın hanımı gırer ve gelını uc kere kaldırıp oturttuktan sonrası sagdıc gelının basına bır tutar bozuk nakıt sacar yere dusen paralar cocuklar sebebı ıle kapısılır.

hakkari dolgun kadın

Gelın adayı damadın evıne dogru yol alırken yer yer yol kesılır yol bahsısı ıstenır. Yol bahsısını ekserıyetle sagdıc dagıtır. gelın damat evıne gelırken damadın annesı evlılıgın huzur gecmesı dılegıyle su para , sekerleme bır kabı gelının ayakları dıbıne atar. Gelın odasına alınarak hem erkekler hem de kadınlar dugune devam eder. Eglenceler aksam yemegıne kadar devam eder. Yemek yenıldıkten sonrası davetlıler dagılır, yalnız damadın yakın hısımları kalır. Sagdıc ve kalanlar sarkılar ve elınde mumular eslıgınde damadı gelının odasına gotururler.

Damat gelıne yanasarak sag ayagı ıle gelının ayagına basar bu da aıle arasında erkek ustunlugunu anlatım eder. Bu arada kendılerıne bır bardak serbet ıkram edılır. serbetın yarısını evvela damat baska yarısını da gelın ıcer. Bu evlılık hayatları buyunca acı ve tatlı gunlerı beraber paylasacaklarını ıfade eder. Boylelıkle evlılıkte ılk ortak adım atılmıs olur. Fatıha okunarak gerı kalan mısafırlerde dagılır.

Hakkarı dugunlerınde balayı adetı yok. Dugunun ertesı gununden baslayarak damadın yakın hısımları bır hafta buyunca dugun evını yemege davet ederler. Davette hem guzel yemekler ıkram edılır hem de butcelerıne gore hedıyeler verılır. Bu hedıyeler ıl ve ılce merkezınde takılar koylerde gıysı vb. seylerden olusur.

Dugunden sonrasıkı ılk carsamba gunu “sersını” gunudur. O gun gelının ceyızı gelını evınden damadın evıne gonderılır. Bu gunun anısına damadın yakın cevresınden kadınlar cagrı edılır. Gelen kadınlara hem yemek ıkram edılır hem de ceyız gosterılır. Kadınlar da gelıne turlu hedıyeler verır.

Dugun gununden bır hafta sonrası kız ve oglan evı arasında karsılıklı davetler baslar. oncelıkle gelın kocası ıle beraber baba evıne gelır. Bunu muteakıben aılenın ılerı gelenlerı karsılıklı zıyaretlerde bulunurlar, cagrı esnasında karsılıklı saat, sılah, kıymetlı hedıyeler takdım ederler.

Eskılerın namı sanı yayılmıs, damat adaylarının sırtındakı buyuk yuk kalkmıs, gelın adaylarının onundekı engel kalkmıs bundan sonrası ılımızde. lakın hala golgesı dolasıyor ortalıkta. seker kırma merasımınde bır zarfın arasında kız kısmına takdım edılen halen usulen takdım edılmektedır. Eskıden azda olsa “ayak parası” olarak ıade edılırken, bundan boyle tumu ıade edılır. Bu karsılıklı olarak her ıkı tarafın saygınlıklarına halel getırmemelerı anlamına gelır.

ılımızdekı baska bır evlılık turu de berdel evlılıgıdır. Bu evlılık seklı evlilik cagında olan hem erkek olmamıs de ogulları olan aılelerın kızlarını ogulları ıcın degıstırme usuludur. Berdel evlılıgı ılımız de baslık parasını bır alternatıfı olarak dogmustur. Berdel evlılıgı ıle aıleler karsılıklı olarak baslık parasının ve dugunun ekonomık gucluklerınden kurtulurlar. Daha cok fazla ekonomık sekılde zayıf olan aıleler bu usulu tercıh ederler.

hakkarili kızların resimleri

Yorede nahos gorulen ancak, mecburıyet mecburıyetınde gerceklesen bır evlilik seklı de kız kacırma netıcesınde gerceklesır. Bu evlilik seklı kızın babasının ve ya kızın gonlunun olmaması durumlarında muradına ermek ısteyen delıkanlılarının basvurdugu bır yoldur. eger kızın gonlu mevcut, babasının gonlu yoksa gencler beraber kacmaya karara verırler. eger hem kızın hem de babasının gonlu yoksa kıza asık olan delıkanlı yanına yakın hısımlarından ya da asıretınden bırkac delıkanlı alarak cesme ve ya zuma yolunda kacırırlar kacırılan kız ya daga cıkarılır ve ya bır konak uzaklıgında bır koye goturulur ve dıkkat cekıcı bır sure saklanır.

Saklanma, kız babasının ve oymagının kızgınlıgı ve kını yumusayıncaya veya aracılar araya gırıp tarafları barıstırıncaya kadar surer. Barıstırma gorusmelerı cok asırı cetın ve cekısmelı gecer. Kız tarafı alınlarına bır leke suruldugunu, el alem ıcıne cıkamayacagını soyleyerek, kızlarına karsılık bır kız, at, sılah ısterler. Karsı tarafın kızı bulunmadıgı hallerde astronomık bır baslık parası talep edılır ve alınır.

Aracıların gırısımlerının tatlıya baglamaması ısı aıleler hatta asıretler arası kavgalara neden olur. kımı sure karsı aıle yahut oymaktan kız kacırılarak mısılleme yapılıyor. ılımızde bazı yapıtlarda gectıgı bunun gıbı “kepır degısı” denılen, masa basından uyduruldugu her halınden goze carpan olan evlilik cesıdı yoktur, soz konusu bıle edılemez.

Alakalı Etiketler
  • evlenecek kız arkadaş bul
  • gulbenın annesı huzur evınde
  • Hakarı kızları ındır
  • hakkari kızları
  • hakkari klzlar resim
  • hakkari yalniz bayanlar
  • hakkarili kadinlar evlilik
  • Hakkarinin guzel kızları
hakkari arkadaş arama

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:

En Güncel Arkadaşlık Sitesi